Skip to content

59 Baltusrol DriveJackson, NJ 08527

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 2025

Property Information

Block14904
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,181
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,300
28%
Improvement Value:$411,800
72%
Total Assessment$571,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,485+4.1%
2024$8,153+4.2%
2023$7,828+1.4%
2022$7,716+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$262,406
DeedBook 10182, Page 1353

Property Built

Built

Year Built: 2000