Skip to content

10 Oakmont LaneJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Aug 16, 2024

Property Information

Block14904
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1.5SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,923
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,300
20%
Improvement Value:$658,300
80%
Total Assessment$818,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,589+3.9%
2024$11,149+4.0%
2023$10,717+1.4%
2022$10,569+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$662,500
Sq Ft2,923DeedBook 19647, Page 1817Recorded4/3/2024

Property Sale

Sale
$519,000
Sq Ft2,923DeedBook 18387, Page 1578Recorded3/26/2021

Property Sale

Sale
$437,500
DeedBook 11695, Page 650

Property Sale

Sale
$357,283
DeedBook 10160, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 2000