Skip to content

31 Pine Valley RoadJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block15102
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,262
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
28%
Improvement Value:$402,200
72%
Total Assessment$562,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,633+3.9%
2024$8,306+4.0%
2023$7,984+1.4%
2022$7,874+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,262DeedBook 18227, Page 268Recorded12/28/2020

Property Sale

Sale
$257,350
DeedBook 10291, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 2001