Skip to content

293 Bennetts Mills RoadJackson, NJ 08527

Built 1968

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jul 13, 2006

Property Information

Block15701
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description2SF2
Dwellings1
ZoningLC
Sq Footage2,688
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,100
34%
Improvement Value:$429,300
66%
Total Assessment$648,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,572+3.6%
2024$7,312+3.4%
2023$7,073+1.4%
2022$6,973+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 13272, Page 1426

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5071, Page 370

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4793, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1968