Skip to content

12 Honeysuckle LaneJackson, NJ 08527

Built 1980

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 22, 2019

Property Information

Block15801
Lot102
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page158

Building Details

Building Class17
Description2SFR2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,310
Acreage1.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,400
42%
Improvement Value:$374,100
58%
Total Assessment$644,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,658+3.5%
2024$7,400+3.2%
2023$7,168+1.3%
2022$7,073+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft2,310DeedBook 17664, Page 140Recorded10/31/2019

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12288, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1980