Skip to content

274 E Veterans HighwayJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 27, 2013

Property Information

Block15901
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningRD
Sq Footage2,299
Acreage3.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,100
36%
Improvement Value:$505,800
64%
Total Assessment$788,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,093+3.5%
2024$8,787+3.2%
2023$8,511+1.3%
2022$8,399+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,299DeedBook 15658, Page 11Recorded10/8/2013

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 11136, Page 1452

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 5310, Page 544

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 4708, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1985