Skip to content

53 Crooked Stick RoadJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$365,574
Last Sale Date
Nov 8, 2004

Property Information

Block19901
Lot119
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,575
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
26%
Improvement Value:$438,600
74%
Total Assessment$590,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,109+4.1%
2024$8,754+4.1%
2023$8,405+1.4%
2022$8,286+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,574
DeedBook 12605, Page 1826

Property Built

Built

Year Built: 2004