Skip to content

43 Crooked Stick RoadJackson, NJ 08527

Built 2005

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 31, 2014

Property Information

Block19901
Lot124
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,496
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,600
22%
Improvement Value:$541,100
78%
Total Assessment$694,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,972+4.0%
2024$10,546+4.1%
2023$10,128+1.4%
2022$9,984+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft3,496DeedBook 15865, Page 1324Recorded8/7/2014

Property Sale

Sale
$473,904
DeedBook 12496, Page 1477

Property Built

Built

Year Built: 2005