Skip to content

141 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$447,500
Last Sale Date
Jul 6, 2006

Property Information

Block19901
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,458
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,600
22%
Improvement Value:$536,000
78%
Total Assessment$689,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,981+4.0%
2024$10,564+4.0%
2023$10,155+1.4%
2022$10,014+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$447,500
DeedBook 13259, Page 1279

Property Sale

Sale
$363,980
DeedBook 11495, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 2003