Skip to content

111 Pebble Beach BoulevarJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2010

Property Information

Block19901
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,906
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,600
31%
Improvement Value:$352,800
69%
Total Assessment$508,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,705+3.9%
2024$7,412+4.0%
2023$7,125+1.4%
2022$7,027+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$329,250
DeedBook 12828, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2004