Skip to content

2 Oak Hill CourtJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$283,353
Last Sale Date
Dec 6, 2002

Property Information

Block19901
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,008
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,100
27%
Improvement Value:$427,000
73%
Total Assessment$582,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,644+4.1%
2024$7,344+4.2%
2023$7,050+1.5%
2022$6,949+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$283,353
DeedBook 11134, Page 1800

Property Built

Built

Year Built: 2002