Skip to content

151 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block19901
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,305
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,200
27%
Improvement Value:$415,800
73%
Total Assessment$569,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,413+4.1%
2024$8,085+0.9%
2023$8,012+1.4%
2022$7,901+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft2,305DeedBook 18811, Page 1556Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$353,000

From:

To:

Sq Ft2,305DeedBook 15791, Page 1814Recorded4/28/2014

Property Sale

Sale
$293,913
DeedBook 11235, Page 1618

Property Built

Built

Year Built: 2002