Skip to content

188 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$414,021
Last Sale Date
Nov 29, 2004

Property Information

Block19906
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,298
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,300
28%
Improvement Value:$412,500
72%
Total Assessment$572,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,359+3.9%
2024$9,004+4.0%
2023$8,655+1.4%
2022$8,536+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$414,021
DeedBook 12383, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 2004