Skip to content

105 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$389,900
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block19901
Lot67
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,051
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,200
28%
Improvement Value:$391,700
72%
Total Assessment$543,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,255+3.9%
2024$7,942+4.0%
2023$7,634+1.4%
2022$7,529+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$389,900
Sq Ft2,051DeedBook 17855, Page 162Recorded4/14/2020

Property Sale

Sale
$356,347
DeedBook 11761, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 2003