Skip to content

41 Bay Hill RoadJackson, NJ 08527

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2013

Property Information

Block20001
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,854
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
30%
Improvement Value:$354,500
70%
Total Assessment$506,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,542+4.1%
2024$7,247+4.2%
2023$6,956+1.5%
2022$6,857+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$338,033
DeedBook 12555, Page 1776

Property Built

Built

Year Built: 2005