Skip to content

5 Bear TrailJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Mar 20, 2017

Property Information

Block20201
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class19
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,410
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,000
34%
Improvement Value:$1,004,700
66%
Total Assessment$1,522,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,699+6.1%
2024$13,855+3.2%
2023$13,420+1.3%
2022$13,243+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft3,410DeedBook 16697, Page 863Recorded3/30/2017

Property Sale

Sale
$498,900
DeedBook 11609, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 2003