Skip to content

19 Pitney LaneJackson, NJ 08527

Built 1993

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block21001
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,419
Acreage1.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,700
35%
Improvement Value:$852,300
65%
Total Assessment$1,314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,518+3.5%
2024$13,062+3.2%
2023$12,653+1.3%
2022$12,486+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft3,419DeedBook 19132, Page 1491Recorded8/12/2022

Property Sale

Sale
$644,226
DeedBook 12804, Page 803

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 5109, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$2,465,000
DeedBook 4659, Page 122