Skip to content

78 Cannon BoulevardJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$138,900
Last Sale Date
Jan 30, 1997

Property Information

Block20501
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,473
Acreage3.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,400
49%
Improvement Value:$296,200
51%
Total Assessment$585,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,206+3.5%
2024$7,929+3.2%
2023$7,681+1.3%
2022$7,579+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook 5444, Page 631

Property Sale

Sale
$136,050
DeedBook 5085, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1985