Skip to content

179 Denton LaneJackson, NJ 08527

Built 2005

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Mar 25, 2019

Property Information

Block20701
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,841
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,100
27%
Improvement Value:$616,700
73%
Total Assessment$844,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,053+3.5%
2024$11,647+3.2%
2023$11,282+1.3%
2022$11,133+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,841DeedBook 17427, Page 425Recorded4/2/2019

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 11764, Page 1631

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 10310, Page 1473