Skip to content

4 Zengel CourtJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 29, 2014

Property Information

Block21801
Lot76
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,017
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,200
33%
Improvement Value:$647,400
67%
Total Assessment$965,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,268+3.5%
2024$10,888+3.2%
2023$10,547+1.3%
2022$10,408+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft3,017DeedBook 15798, Page 15Recorded5/6/2014

Property Sale

Sale
$418,000
DeedBook 14444, Page 830

Property Sale

Sale
$316,069
DeedBook 10597, Page 1709

Property Built

Built

Year Built: 2001