Skip to content

19 Danielle CourtJackson, NJ 08527

Built 1992

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block21002
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,202
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,000
35%
Improvement Value:$876,600
65%
Total Assessment$1,349,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,279+19.8%
2024$11,924+3.2%
2023$11,550+1.3%
2022$11,397+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft3,202DeedBook 16907, Page 1902Recorded10/18/2017

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5074, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$2,465,000
DeedBook 4659, Page 122