Skip to content

23 Galassi CourtJackson, NJ 08527

Built 1999

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Feb 22, 1999

Property Information

Block21401
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,549
Acreage2.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$489,700
55%
Improvement Value:$404,400
45%
Total Assessment$894,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,154+3.5%
2024$9,812+3.2%
2023$9,504+1.3%
2022$9,378+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5672, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1999