Skip to content

60 Cross StreetJackson, NJ 08527

Built 1941

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block21401
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description1SFR1UG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage770
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,900
63%
Improvement Value:$180,400
37%
Total Assessment$487,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,772+3.5%
2024$5,577+3.2%
2023$5,402+1.3%
2022$5,331+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft770DeedBook 19774, Page 1558Recorded8/27/2024

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft770DeedBook 19144, Page 150Recorded8/24/2022

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft770DeedBook 17096, Page 836Recorded4/26/2018

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 10663, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1941