Skip to content

8 Kevins CourtJackson, NJ 08527

Built 1982

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block21401
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,974
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,500
51%
Improvement Value:$360,100
49%
Total Assessment$734,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,002+3.5%
2024$8,699+3.2%
2023$8,426+1.3%
2022$8,315+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft1,974DeedBook 19246, Page 308Recorded12/8/2022

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12753, Page 1525

Property Built

Built

Year Built: 1982