Skip to content

3 Zengel CourtJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block21801
Lot75
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,227
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,200
43%
Improvement Value:$427,500
57%
Total Assessment$745,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,859+3.5%
2024$10,493+3.2%
2023$10,164+1.3%
2022$10,030+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,227DeedBook 18654, Page 968Recorded8/30/2021

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,227DeedBook 16719, Page 1617Recorded4/26/2017

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 12419, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 2004