Skip to content

264 White RoadJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$520,500
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block21801
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description2SALL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,177
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,700
36%
Improvement Value:$535,100
64%
Total Assessment$837,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,907+3.5%
2024$10,540+3.2%
2023$10,209+1.3%
2022$10,074+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,500

From:

To:

Sq Ft2,177DeedBook 16435, Page 624Recorded6/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$30,750
DeedBook 5317, Page 616