Skip to content

342 S Hope Chapel RoadJackson, NJ 08527

Built 1936

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 28, 2010

Property Information

Block22601
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page226

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF
Dwellings1
ZoningRD9
Sq Footage1,772
Acreage17.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,400
62%
Improvement Value:$277,600
38%
Total Assessment$731,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,680+3.5%
2024$6,455+3.2%
2023$6,253+1.3%
2022$6,170+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 14655, Page 1584

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 12789, Page 1801

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 5526, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1936