Skip to content

419 Vath StreetJackson, NJ 08527

Built 1987

Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block23108
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page231

Building Details

Building Class17
Description1SFR3AG
Dwellings1
ZoningRD1
Sq Footage1,839
Acreage3.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,600
41%
Improvement Value:$428,100
59%
Total Assessment$721,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,152+3.5%
2024$8,843+3.2%
2023$8,566+1.3%
2022$8,453+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987