Skip to content

456 Basso StreetJackson, NJ 08527

Built 1998

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block23108
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page231

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningRD1
Sq Footage2,928
Acreage1.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,700
22%
Improvement Value:$787,600
78%
Total Assessment$1,004,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,041+3.5%
2024$13,568+14.1%
2023$11,895+1.3%
2022$11,738+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,928DeedBook 16791, Page 1330Recorded7/6/2017

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 14768, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 5261, Page 657