Skip to content

10 Kansas DriveJackson, NJ 08527

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 1999

Property Information

Block6107
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,634
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,400
51%
Improvement Value:$280,000
49%
Total Assessment$575,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,828+3.9%
2024$6,569+4.0%
2023$6,315+1.4%
2022$6,228+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4946, Page 407

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 4687, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1963