Skip to content

939 Woodlane RoadJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 3, 2020

Property Information

Block6201
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,862
Acreage2.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,800
55%
Improvement Value:$321,400
45%
Total Assessment$721,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,491+3.9%
2024$8,169+4.0%
2023$7,852+1.4%
2022$7,744+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,862DeedBook 17813, Page 1445Recorded3/6/2020

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 15516, Page 1451

Property Built

Built

Year Built: 1970