Skip to content

943 Woodlane RoadJackson, NJ 08527

Built 1975

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 5, 2018

Property Information

Block6201
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,094
Acreage2.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,800
59%
Improvement Value:$286,900
41%
Total Assessment$699,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,231+4.0%
2024$7,916+4.0%
2023$7,609+1.4%
2022$7,504+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,094DeedBook 17192, Page 1143Recorded7/31/2018

Property Built

Built

Year Built: 1975