Skip to content

935 Woodlane RoadJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 11, 2004

Property Information

Block6201
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,207
Acreage2.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,900
58%
Improvement Value:$291,000
42%
Total Assessment$687,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,505+4.0%
2024$8,182+4.0%
2023$7,865+1.4%
2022$7,756+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12228, Page 26

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5706, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1972