Skip to content

29 Pineoaka RoadJackson, NJ 08527

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$648,000
Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block6402
Lot105
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,346
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,800
42%
Improvement Value:$425,900
58%
Total Assessment$730,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,907+3.9%
2024$8,569+2.0%
2023$8,400
Property History

Property Sale

Sale
$648,000
Sq Ft2,346DeedBook 19786, Page 1312Recorded9/10/2024

Property Sale

Sale
$358,500
DeedBook 17501, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1967