Skip to content

1073 Bennetts Mills RoadJackson, NJ 08527

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 5, 2023

Property Information

Block6402
Lot130
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class45
Description2SFR3AG
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,277
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,700
34%
Improvement Value:$565,500
66%
Total Assessment$856,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,874+3.9%
2024$8,537+2.0%
2023$8,369
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 17226, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1962