Skip to content

65 Pineoaka RoadJackson, NJ 08527

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$810,675
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block6402
Lot98
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,662
Acreage0.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$322,500
31%
Improvement Value:$706,000
69%
Total Assessment$1,028,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,755+3.9%
2024$14,195+2.7%
2023$13,819
Property History

Property Sale

Sale
$810,675
Sq Ft3,662DeedBook 20101, Page 894Recorded8/13/2025

Property Sale

Sale
$726,000
Sq Ft3,354DeedBook 19179, Page 905Recorded9/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 2004