Skip to content

9 Holly Hill CourtJackson, NJ 08527

Built 1987

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block6602
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,376
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,600
41%
Improvement Value:$461,300
59%
Total Assessment$783,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,704+3.9%
2024$9,336+4.0%
2023$8,974+1.4%
2022$8,850+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft2,376DeedBook 18229, Page 1979Recorded12/28/2020

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 15057, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1987