Skip to content

52 Hickory Hill RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Dec 24, 2025

Property Information

Block6602
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,376
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$317,300
40%
Improvement Value:$475,100
60%
Total Assessment$792,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,449+3.9%
2024$10,053+4.0%
2023$9,663+1.4%
2022$9,530+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft2,376DeedBook 20239, Page 988Recorded12/26/2025

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 10105, Page 1872

Property Built

Built

Year Built: 1985