Skip to content

10 Briarwood CourtJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Feb 16, 2017

Property Information

Block6602
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,820
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,800
28%
Improvement Value:$800,100
72%
Total Assessment$1,116,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,637+82.4%
2024$8,572+4.0%
2023$8,240+1.4%
2022$8,126+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 16667, Page 292Recorded2/23/2017

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4757, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1985