Skip to content

1 Marymount CourtJackson, NJ 08527

Built 1963

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Aug 2, 2018

Property Information

Block7706
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,632
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,000
46%
Improvement Value:$359,200
54%
Total Assessment$660,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,146+3.9%
2024$7,836+4.0%
2023$7,533+1.4%
2022$7,429+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$374,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 17211, Page 610Recorded8/16/2018

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 15834, Page 591Recorded6/25/2014

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 14091, Page 1343

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5214, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1963