Skip to content

1320 Leguene AvenueForked River, NJ 08731

Built 1974

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Oct 29, 2009

Property Information

Block1167
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1302
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,302
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
43%
Improvement Value:$108,400
57%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,799+7.0%
2024$4,487+6.5%
2023$4,214+3.3%
2022$4,080+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 14470, Page 1453

Property Sale

SaleMulti
$109,000
DeedBook 10042, Page 1107

Property Built

Built

Year Built: 1974