Skip to content

1323 Bullard AvenueForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$53,900
Last Sale Date
May 21, 1979

Property Information

Block1167
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1+AG 1731
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,731
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
34%
Improvement Value:$157,100
66%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,033+7.0%
2024$5,641+6.5%
2023$5,298+3.3%
2022$5,129+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$53,900
DeedBook 3823, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 1975