Skip to content

2167 Hollywood DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2010

Property Information

Block1340
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage912
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
38%
Improvement Value:$98,400
62%
Total Assessment$158,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,021+7.0%
2024$3,760+6.5%
2023$3,531+3.3%
2022$3,418+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$141,500
DeedBook 11901, Page 1356

Property Sale

SaleMulti
$29,000
DeedBook 3921, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1970