Skip to content

908 Chelsea StreetForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2001

Property Information

Block1551
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class15
Description1SF-R-1AG 0918
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage918
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
55%
Improvement Value:$62,300
45%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,255+7.6%
2024$3,026+7.0%
2023$2,827+3.6%
2022$2,729+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970