Skip to content

217 Algonquin TrailForked River, NJ 08731

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 1998

Property Information

Block1400
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1144
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
46%
Improvement Value:$91,200
54%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,262+7.0%
2024$3,985+6.5%
2023$3,742+3.3%
2022$3,623+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 3655, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1951