Skip to content

229 Cherokee TrailForked River, NJ 08731

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block1400
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F-2A 2462
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,462
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
25%
Improvement Value:$227,100
75%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,681+7.0%
2024$7,180+6.5%
2023$6,744+3.3%
2022$6,529+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,462DeedBook 19899, Page 418Recorded1/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 1987