Skip to content

515 Wynnewood RoadForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block1618
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1228
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,228
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
35%
Improvement Value:$174,400
65%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,756+7.0%
2024$6,316+6.5%
2023$5,932+3.3%
2022$5,743+31.4%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,228DeedBook 19822, Page 732Recorded10/18/2024

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,228DeedBook 19245, Page 1414Recorded12/8/2022

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,228DeedBook 17572, Page 1550Recorded8/15/2019

Property Sale

SaleMulti
$295,600
DeedBook 13384, Page 93

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 5298, Page 684

Property Sale

SaleMulti
$78,410
DeedBook 4443, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1986