Skip to content

970 Kearny AvenueForked River, NJ 08731

Built 1928

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 7, 2022

Property Information

Block1561
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 0890
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage890
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
34%
Improvement Value:$122,100
66%
Total Assessment$184,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,683+7.0%
2024$4,378+29.0%
2023$3,393+3.3%
2022$3,285+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft890DeedBook 19231, Page 1567Recorded11/22/2022

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft890DeedBook 17636, Page 600Recorded10/8/2019

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft890DeedBook 17074, Page 68Recorded4/5/2018

Property Sale

SaleMulti
$200,500
DeedBook 12402, Page 1518

Property Sale

SaleMulti
$36,900
DeedBook 4091, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1928