Skip to content

519 Wynnewood RoadForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block1618
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description2SF-F 1547
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,547
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
39%
Improvement Value:$153,300
61%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,393+7.0%
2024$5,977+6.5%
2023$5,614+3.3%
2022$5,435+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,547DeedBook 16130, Page 1341Recorded7/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4372, Page 810