Skip to content

125 Caldwell AvenueForked River, NJ 08731

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 1, 2025

Property Information

Block275
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,004
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
51%
Improvement Value:$76,900
49%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,976+7.0%
2024$3,717+6.5%
2023$3,491+3.3%
2022$3,380+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5444, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1926